Charakterystyka oświetlenia halogenowego

Charakterystyka oświetlenia halogenowego

Wśród różnych rodzajów źródeł światła można wskazać między innymi oświetlenie halogenowe. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z głównymi zaletami takiego rozwiązania.

Czym są halogeny?

Halogeny to oświetlenie, które należy do żarowych źródeł światła. Jest to rodzaj oświetlenia, które charakteryzuje się wyższą sprawnością niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie z tej samej mocy większej ilości światła. Ponadto halogeny są trwalsze niż standardowe żarówki oraz dają bielsze światło, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nich.

Rodzaje halogenów

halogeny

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje halogenów, które różnią się między sobą swoją specyfiką. Wśród podstawowych rodzajów halogenów można wskazać następujące:

- kapsułki, które przeznaczone są do oświetlenia miejscowego oraz dekoracyjnego,

- halogen z reflektorem, w którym kąt padania światła można dostosować do konkretnego obiektu,

- halogeny na napięcie sieciowe, które są mocowane podobnie jak tradycyjne żarówki,

- halogeny liniowe, które są przeznaczone do projektorów i lamp.

Zalety halogenów

Halogeny podtynkowe i natynkowe to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać, przede wszystkim wyższy poziom sprawności niż ma to miejsce przy klasycznych żarówkach, a także większą żywotność. Halogen nie ulega przyciemnianiu wraz z upływem czasu i świeci bielszym światłem niż żarówka. Oprawa halogenowa podwójna ma dość małe gabaryty i występuje w sprzedaży w różnych wersjach, dzięki czemu można ją dostosować do swoich potrzeb. W sklepach można spotkać się z bardzo szeroką ofertą oprawek i opraw oświetleniowych do halogenów.

lampy halogenowe

Wady halogenów

Oświetlenie halogenowe ma również pewne wady, z którymi warto się zapoznać przed wyborem tego rozwiązania. Główną wadą halogenów jest wysoka temperatura, która jest wyższa niż w standardowych żarówkach. Ponadto halogeny mają niższą sprawność oraz żywotność niż takie źródła światła jak świetlówki, które mają także większe gabaryty. Halogeny mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak podczas chęci korzystania z nich należy przeanalizować zarówno korzyści, jak i zagrożenia.

Zastosowanie halogenów

Oświetlenie halogenowe ma bardzo szerokie możliwości zastosowania w praktyce, dlatego tak chętnie korzysta się z niego w obecnych czasach. Oprawa halogenowa natynkowa może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. W związku z mnogością oprawek i opraw oświetleniowych bez problemów można dostosować halogeny do stylu, w jakim zostało zaaranżowane dane wnętrze.

All comments