Oświetlenie linkowe
W przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach, gdzie występuje wiele zakamarków lub też skośny sufit bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Znakomicie w tym celu sprawdzi się oświetlenie linkowe. System linkowy umożliwia połączenie oświetlenia w kilku pomieszczeniach oraz doświetlenia wszelkich trudno dostępnych miejsc. Systemy linkowe stanowią unikalny rodzaj oświetlenia, który sprawdzi się tam gdzie tradycyjne lampy czy też kinkiety nie maja racji bytu.
System oświetlenia linkowego - jak poprawnie zamontować?
W przypadku pomieszczeń mieszkalnych system linkowy najczęściej montowany jest od ściany do ściany. Rzadziej spotyka się technikę montażu prowadzącą od sufitu do ściany. Aby systemy linkowe oświetlenia mogły poprawnie działać potrzebna jest dobrze przygotowana instalacja elektryczna. Z tego też względu montaż systemu linkowego zaleca się profesjonalistom lub też doświadczonym majsterkowiczom.
Systemy linkowe - czy mają ograniczenie długości?
W przypadku systemów linkowych głównym ograniczeniem jest użyty transformator oraz jego moc. Należy jednocześnie pamiętać, że w przypadku systemu linkowego maksymalna długość zawsze stanowi połowę długości linki. Wszystko przez fakt, że linkę prowadzi się zawsze podwójnie.
Gdzie najlepiej zamontować oświetlenie linkowe?
Jak wspominaliśmy wcześniej oświetlenie linkowe sprawdzi się szczególnie dobrze w nietypowych pomieszczeniach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć go w takim miejscu jak jadalnia, kuchnia czy też salon. Odradzamy natomiast montaż systemu linkowego w łazience - tam bowiem występują trudne warunki a oświetlenie linkowego nie posiada odpowiedniej stopnia ochronnego.
Zalety oświetlenia linkowego
Do głównych zalet oświetlenia linkowego należy zaliczyć nowoczesny i minimalistyczny design. Oprócz tego systemy linkowe mogą posłużyć do oświetlenia całych pomieszczeń. Systemy tego rodzaju dają ponadto opcję ich integracji z lampami wiszącymi.